İstatistik ve Raporlama

İSTATİSTİK ve RAPORLAMA HİZMETLERİ

İş Zekâsı Portalı

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nde toplanan tüm sigortacılık poliçe ve hasar verileri ile birlikte maddi hasarlı kaza tutanakları, eksper raporları, trafik sigortası teklif bilgileri gibi diğer sigortacılık uygulamaları verilerinin analiz edilmesinin sağlandığı portaldır.

Portalı, sigorta şirketleri ve kamu kurumlarındaki yetkili kullanıcılar kullanabilmektedirler.

Portalı aktif kullanan; 1000+ sigorta sektörü kullanıcısı, 300+ rapor sayesinde şirket ve sektör verilerini kıyaslayabilmektedir. Bu raporlar ve analizler tüm kullanıcılara, verilerini doğru ve etkin analiz etmenin yanında geleceğe yönelik tahminlerde bulunmasını sağlamakta ve şirketin sektör içindeki yerini görmesine olanak sağlamaktadır.

Self Servis Raporlama kapsamında; Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından, portalda sunulan hazır raporlara bağlı kalmayıp, kendi raporlarını oluşturmak isteyen sigorta şirketi ve kamu kurumu kullanıcıları için, kendi raporlarını hazırlayabilecekleri bir yapı mevcuttur. Farklı yapılarda toplanan sigortacılık verileri, ortak bir veri modelinde birleştirilmiştir. Bu sayede ürünler arası analizler de mümkün hale gelmiştir. Kullanıcılar, sürükle – bırak yöntemi ile yetkili oldukları kırılımlar bazında kendi raporlarını hazırlayabilmekte ve bu raporları kendi klasörlerine kaydedip tekrar düzenleyebilmekte, güncelleyebilmektedirler.

Aynı zamanda portalda yer alan bazı raporlar www.sbm.org.tr sitesi "Raporlar" menüsünde kullanımına açılmış durumdadır. Bu sayede tüm vatandaşlar trafik sigortasındaki prim değişiklikleri, sigortasızlık oranları gibi özet istatistiklere hızlıca erişebilmektedir.

Kokpit

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nde toplanan, tüm sigortacılık poliçe ve hasar verilerinin görsel, hızlı ve verimli şekilde analiz edilmesinin sağlandığı panoların (dashboard) sunulduğu platformdur. Bu platformda yer alan bütün dashboardların verileri günlük olarak güncellenmekte olup sektöre sunduğu bu analiz imkanıyla Türkiye’de ve dünyada tek uygulamadır.

Platformu, sigorta sektörünün üst düzey yöneticileri ve kamu kurumlarının yetkili kullanıcıları kullanabilmektedir. Platformu kullanan 300+ kullanıcı, branş bazlı dashboardlar sayesinde sigorta şirketleri ve sektörün üretim, hasar vb. dağılımını aktif takip edebilmektedir.